Privátní značky kávy

Exkluzivita a jedinečnost vlastní kávové směsi

Chcete si vytvořit svoji vlastní směs kávy, svoji vlastní „značku“? Mít špičkovou kávu, kterou budete hrdě nabízet svým zákazníkům? Pít nápoj, který jste si sami navrhli a který Vám chutná? Mít  možnost nabídnout svému okolí, přátelům či obchodním partnerům něco výjimečného, něco, co nikde jinde neochutnají? Nepít pouze značku kávy, kterou si můžete objednat v každé druhé kavárně, nebo obchodu ve Vašem okolí?

Jestliže ano, připravili jsme Vám malého průvodce do tohoto zajímavého světa kávy. Nabídka chutí je velmi široká a úžasné je především experimentování, při kterém se člověk může seznámit s jednotlivými odlišnostmi chutí, vůní a vlastností kávy. Přitom se z běžného konzumenta laika stává odborník, který již ví, co může od které kávy očekávat.

Privat Label je asi nejrozšířěnější název používaný pro vývoj a výrobu privatní kavové směsi. V dnešní době existence nadnárodních společností je stále častější požadavek na exkluzivitu uspokojován právě touto formou. Naše společnost Vám jako jediná v Česku nabízí možnost výroby unikátní kávy pod Vaší značkou.

Úvod

Chuť kávy je záležitost osobních preferencí a  zvyklostí. Všeobecně lze říci, že pokud je k přípravě kávy použita kvalitní surovina, je správně upražena a namleta, tak jak to vyžaduje způsob přípravy nápoje, neexistuje špatná a dobrá káva. Výsledným produktem je pouze dobrá káva, která někomu chutná, někomu méně a někomu vůbec. Vždyť i káva má svoji kulturu a krásu v rozmanitosti. Jenom je nutné umět ji poznat a naučit si vybrat.

Jednodruhové kávy nebo směsi?

Požitek z kávy je věcí individuálního charakteru a souvisí se zažitou kulturou, místní tradicí a osobních preferencí. Káva je fenomén i běžný denní nápoj. Podobně jako každý jednotlivý nástroj v orchestru fungují i jednotlivé druhy kávy ve směsích. Každá jednodruhová káva má své specifické vlastnosti, které se plně rozvinou teprve až ve finální směsi.

Kávy jednodruhové nám dávají možnost pít jednotlivé čisté ušlechtilé odrůdy s typickou, někdy velmi výraznou chutí.

Jednodruhové Arabiky jsou ušlechtilé jemné odrůdy čisté vysokohorské kávy s nízkým obsahem kofeinu, plné zdravých lipidických olejů a nenasycených kyselin, antioxidantů a jsou schopny člověku poskytnout intenzivní prožitek. Z naší nabídky si můžeme vybrat a ochutnat kávy z hlavních pěstitelských oblastí a porovnat jejich rozlišnosti

Jednodruhové Robusty jsou u nás jako výsledný nápoj většinově neprávem opomíjeny. Výsledný produkt je káva silná, s bohatou pěnou, drsnější chutí a s vyšším obsahem kofeinu.  Jedná se opět o vytvoření si vlastního názoru na kávu a objevení vlastních chuťových preferencí.

Směsi neboli také  kompozice jsou kombinace kávy vypěstované v různých zemích. Může to být kombinace jak různých druhů Arabik, tak i Robust. Kávové směsi jsou komponovány s ohledem na výslednou kávovou chuť, která by měla odpovídat preferované chuti koncových uživatelů. V našich zeměpisných podmínkách jsou většinově oblíbené směsi (značky), které mají v rovnováze sladké, kyselé a hořké chutě. Kávové kompozice jsou jemné a nepřevažuje žádná z výraznějších vonných složek, která ovlivňuje vnímání ostatních jemných chutí a vůní. V jiných oblastech světa se výsledná směs liší. Kompozice kávy je někde v chuti drsnější, zemitější, kyselejší, výraznější, jemnější…..Ano, není špatné a dobré kávy - při dodržení základních jakostních podmínek a čerstvosti kávy jsou kávové kompozice (směsi) nepřeberné studnice nápadů, snahy kombinací chutí docílit vyšší komplexní hluboké a rázné chuti kávy, snahy o vyváženost, objevování nového.

Vlastní směs

Vlastní směs hodnotíme všemi smysly. Hustota a barva pěny by měla být kompaktní, celistvá s barvou lískového ořechu a lesklá. Káva by měla mít výrazně tmavou až černou barvu, která by měla být, při nabráni na lžičku, jen těžko průhledná. Aroma kávy je velmi různorodé a bohaté. Zde si můžete zvolit kterým směrem jít, zda chcete zvýraznit ty buketní tóny, které mohou být od lehce dřevnatých, přes chlorofylové až po výraz páleného dřeva. Nebo si experimentovat s aroma, které se může projevovat čokoládovými, oříškovými, kakaovými, nebo karamelovými podtóny.
 

Hlavní zásady - doporučení při sestavování vlastní směsi – vlastní kompozice
Nejprve doporučujeme poznat chuť a aroma jednodruhových káv z naší nabídky a rozhodnout se s kterými budeme dále pracovat. Poznat jednotlivé odlišnosti a zvážit, které chceme zachovat, které zvýraznit a které zharmonizovat. Vybrat si „základní typ odrůdové kávy“, ten použít jako tělo směsi a postupně k němu přidávat další druhy.  Jak postupovat při výběru kávy vám rádi poradíme.

Káva silná s bohatou pěnou a vyšším obsahem kofeinu

Těmito vlastnosti se vyznačuje naprostá většina káv „italského typu“. Jako tělo kávy použijeme některou z nabízených Robust. Obsah Robusty doporučujeme v rozmezí 40% – 90%. Ovlivňujete tím množství kofeinu a drsnější vjem a  sílu kávy. Nyní se rozhodneme, zda chceme posílit a zharmonizovat kyselost kávy, hořkost, plnost, zvýraznit aroma anebo Vám více vyhovuje čokoládový nádech. Toto vše můžeme vhodnou kombinací docílit. Pro začátek doporučujeme připravit si směs maximálně ze tří odrůd a na vybranou směs navázat změnou poměrů mísení, nebo přidáváním dalších druhů Arabik.

Káva „středoevropského typu“

Zde můžete připravovat kombinaci typu kávy, která se bude blížit většině směsí – značek, které si můžete v tomto regionu ochutnat, nebo koupit. V našich zeměpisných podmínkách jsou většinově oblíbené směsi (značky), které mají v rovnováze sladké, kyselé a hořké chutě. Kávové kompozice jsou jemné a nepřevažuje žádná z výraznějších vonných složek, která ovlivňuje vnímání ostatních jemných chutí a vůní. Tato směs obsahuje většinově 15% - 30% Robusty, která je vhodně doplněna kombinací Arabik, které do výsledného vjemu přinášejí sladkost, kyselost, vyváženost a rozmanitost. Můžete se rozhodnout pro asijsko – africkou kombinaci Indické Robusty a Arabik India, Kenya a Etiopea. Chcete-li kávu víc kořeněnou s výraznou chuťovou plností, můžete do své kompozice zahrnout Arabiku Indonesia Sumatra. Chcete-li vyzkoušet jak chutná jihoamerická směs, použijete kombinaci Brazilské Robusty a Arabiky Santos a dalších nabízených Arabik z této oblasti. Opět jako v předešlém doporučujeme začít maximálně s kombinací tří druhů kávy a na vybranou navazovat.

Káva ze 100% směsi Arabik

Kompozice káv složená pouze z Arabik si získávají u nás čím dál tím větší oblibu. Všechny Arabiky z našeho sortimentu se pijí v různých částech světa i jako jednodruhové. Rozhodněte se, které chuťové vlastnosti chcete jako dominantní zachovat a které zvýraznit. Tuto kávu si vyberte jako tělo, ke kterému postupně přidávejte další druhy káv s vlastnosti, které chcete kombinovat. Je nespočet možností kombinace v druzích a poměrech mísení. Záleží jenom na Vás, na Vaší chuťové preferenci, hravosti a vytrvalosti. Některé chuťové vlastnosti se kombinací doplňují, zvýrazňují, jiné zjemňují.
Sami budete překvapeni, jak je svět kávy bohatý a jak rozdílné chuti káv můžete získat.

Nedílnou součástí privátní kávy je i její název, obal a v neposlední řadě i použitá grafika. S těmito prvky vám můžeme na základě dlouhodobých zkušeností poradit – případně zpracovat celý koncept.

Až si zkomponujete svoji kávu - svoji směs/značku, až si budete jisti, že jste našli něco, co Vám doopravdy chutná a z čeho chcete mít i nadále skvělý požitek, co chcete nabízet svým známým, a obchodním partnerům  nabízíme Vám službu ve formě výroby Vaší receptury, která bude uložena v naší databázi a bude vyráběna pouze pro Vás.

Spolupracujeme s největšími pražírnami v severní Italii a jsme tak schopni Vám zprostředkovat vývoj unikátní kávy, grafický návrh značky, výrobu obalového materiálu a v neposlední řadě i logistiku řízení dodávek vyráběných produktů.

Mezi našimi zákazníky, kteří tuto unikátní službu využili najdete jak nadnárodní společnosti působící v České a Slovenské Republice, tak i luxusní hotely a špičkové gastronomické provozy. V letech 2013 a 2014 se pro spolupráci na této formě prezentace rozhodlo již několik desítek společností, z nichž některé produkty lze také běžně zakoupit v českých a slovenských obchodech.

Odlišit se od konkurence a nabídnout zákazníkům maximální kvalitu, by mělo být v dnešní době cílem každé úspěšné společnosti.