Historie čokolády

Čokoládu znali již staří Toltékové a Mayové a umění výroby nápoje zvaného Xocolatl si předávali z generace a generaci. Tento nápoj se pil studený a byl hutný, mastný a často kořeněný pepřem nebo chilli. Kakaové boby tam měly takovou hodnotu, že je indiáni používali jako platidlo (za 100 bobů byl 1 otrok). Toho si povšiml Cortéz a začal zakládat kakaové plantáže.

S ním se pak do Evropy se čokoláda také dostala. Španělé dovezly kakaové boby na Haiti, Trinidad a ostrov Bioko u pobřeží západní Afriky. Z něj pak byla jedna kakaová bobule převezena na pevninu a výsledkem je, že dnes je západní Afrika významný producent kakaa. V 16. století se stalo módou na španělském dvoře popíjet čokoládu. Postupně se to rozšířilo do celé Evropy. Čokoláda si získala ohromnou popularitu a rozšířila se i mimo dvory. V roce 1763 se britští výrobci piva cítili tak ohroženi, že požadovali aby její výroba byla omezena zákonem. Tvrdá konkurence na trhu s čokoládou vedla k tomu ze do ní někteří výrobci přidávali škrob aby jí vyprodukovali více nebo cihlový prach aby měla sytější barvu.

1502 – čtvrtá Kolumbova výprava, přivezla do Španělska několik kakaových bobů. Španělé však o ně neprojevili valný zájem

1528 – Hernando Cortéz přivezl do Evropy první čokoládu

1780 – byla v Barceloně vyrobena první čokoláda strojově

1828 – Holanďan Conraad Van Houten vynalezl způsob, jak oddělit kakaové máslo z kaové hmoty, a otevřel tak cestu čokoládovému průmyslu

1847 – anglická firma Fry`s z Bristolu vyrobila první tabulkovou čokoládu

1875 – Švýcar Daniel Peter po létech pokusů uvedl na trh mléčnou čokoládu

1879 – Švýcar Rodolphe Lindt vynalezl proces konšování, který umožnil vyrábět jemnou čokoládu rozplývající se na jazyku

1913 – firma Séchaud Fils z Montreaux ve Švýcarsku vyrobila první plněnou čokoládu

1930 – vyrobila firma Nestlé první bílou čokoládu

Výroba čokolády zahrnuje spoustu záhadně znějících procesů:

  • Čištění a třídění.
  • Pražení – aby se zvýraznila jejich chuť (jako u kávy).
  • Drcení a mletí kakaových bobů – pak už jsou připraveny k výrobě kakaa a čokolády.
  • Oddělení kakaového másla – kakaová hmota = kakaové máslo + kakaový prášek. Ztuhlá kakaová hmota se prodává jako čokoláda na vaření. Z tekuté kakaové hmoty se lisováním pod velkým tlakem získává kakaové máslo. Po jeho vylisování zbude kakaový prášek.
  • Konšování – protlačování mezi porcelánovými disky (aby byla opravdu jemná a rozplývala se na jazyku měla by se protlačovat 72hodin).
  • Temperování, tvarování – čokoláda se zahřívá s zchlazuje aby se ustálila struktura kakaového másla.
  • Schlazení a balení – tabulky čokolády se vloží do chladících tunelů aby ztuhly a pak se zabalí a rozvezou.

Vědci stále objevují nové účinky čokolády. Je dobrá proti migrénám, snižování krevního tlaku, posílení imunitního systému, rakovině, léčbě depresí, zlepšení nálady nebo i sexuálního apetitu. Ale stačí jen malý kousek čokolády s vysokým obsahem kakaa.